2023
Csoportunk megkezdte a ránk bízott kb. 250 db. szalakóta odú ellenőrzésének nem kis feladatát. Odúink a Borsodi-Mezőség területén találhatók, néha meglehetősen nehezen járható terepeken. Az idei év „szalakóta termése” jónak igérkezik. Az eddigi tapasztalatok szerint a madarak viszonylag azonos időben kezdték el a költést- szokás szerint túlnyomórészt megvárva amíg a korábban költő seregélyek kirepítik fiókáikat. Jelen időszakban (jún. 1-3.) átlagban 10-15 napos fiókákat találtunk, de volt már kirepült fészekalj és tojásos is. Már eddig 2 odúban volt 6-os fészekalj, mely jelenség nálunk eddig nagyon ritka volt. Volt már füleskuvikunk és kuvikunk is a „szokásos” mezei veréb és seregély mellett. Felnyílt tetejű odúinkban sikerrel költenek a vörösvércsék, ritkán kék is. A fiókák gyűrűzését nem erőltetjük, de az ideális korú és állapotú fészekaljakat azért ellátjuk az ornitológiai jelölő gyűrűvel. Odúink állapota nagy százalékban hagy kívánnivalókat és elég sok pusztult le az évek során.. Reméljük lesz lehetőségünk ezeket pótolni!
A szalakóta gyűrűzés szakmai „melléktermékei” azok a megfigyelések, melyeket a munka közben teszünk. Idén nagy öröm, hogy megteltek vízzel a mélyebb fekvésű területek így a vízi és parti madaraknak jó esélyük van költeni. Több fattyúszerkő telep működik, de több helyen láttunk gólyatöcsöket, piroslábú cankókat és pólingot is.. Az itt nyaraló réti cankók, szürke cankók, darvak is a területek javulására utalnak… A pusztában megjelentek a kígyászölyvek és reményeink szerint költ néhány pár hamvas rétihéja is. A puszták kék madara érdekében folytatott tevékenységünk előreláthatóan még 2-3 hétig meghatározó lesz.
Füves pusztáink ékköve, a szalakóta fészekaljai immár teljesek, a fiókák általában közel 2 hetesek, így megkezdhettük a fészkek ellenőrzését. A ránk bízott kb. 250 fészek a Borsodi Mezőségen található. Munkánkat az MME bükki helyi csoport kötelékeiben végezzük megfelelő terepi felszereléssel, a BNPI kontrolljával. . A több, mint negyedszázados aktív természetvédelmi tevékenység következtében e fokozottan védett madár költő-állománya megsokszorozódott! Madarász körökben köztudott, hogy e csodaszép madár fiókái nem „szobatiszták”. Ráadásul a kézbe vett fióka védekező reakciója, hogy „alul és felül” bőségesen ürítkezik, melynek áldásait csak nagy rutinnal lehet elkerülni.. Már eddig is (07.04.) több érdekességet tapasztaltunk madarunknál, így már két esetlen találtunk 6-os fészekaljat, mely jelenség térségünkben elég ritka. Néhány odúban kuvik, egy esetben füleskuvik költ a „szokásos” seregélyek, mezei verebek mellett. Idén- hála a jelentős csapadáknak- bőven van táplálék, melyet a szalakóták kiadósan hasznosítanak. Egy fészekalj esetében ezt módunk volt dokumentálni is. Érdekes jelenség volt ennél a fészeknél, hogy a szülőpár mellett egy hatodik éves, gyűrűs idős madár is „besegít” a fiókák táplálásába. A terepnapok „mellékes” hozadéka számos érdekes megfigyelés a térség faunájával kapcsolatosan. A puszta vizei sok életnek adnak otthont, kicsit a múltbeli állapotokat idézve. Szalakótás feladataink még hetekig lekötik energiánk jelentős részét és sok munkát fog jelenteni a hiányzó odúk pótlása, a leromlottak felújítása. Bízunk benne, hogy e tevékenységünk is hozzájárul az ország természeti állapotának hosszabb távú javulásához, a természettől elszakadt Ember szemléletének jobbá válásához…
Szitta Tamás
2021
Jelen állapotban (1 év telt el a bekerítés óta) milyen a pannongyík területhasználata
Alkalmas élőhelyet jelentenek-e számára a nem bekerített (kontroll) területek?
A két terület idővel jelentős szerkezeti különbséget fog mutatni. Változik-e későbbiek során a pannongyík területhasználata?
Hosszú távon előnyös lesz-e a vad teljes kizárása?
Köthető-e egyértelmű növényzeti struktúrához (fajkompozíció vagy szerkezeti struktúra) a pannongyík jelenléte, területhasználata?
A növénytani vizsgálatok célja a pannongyík élőhelyén található növényzeti struktúra (fajkompozíció vagy szerkezeti struktúra) változásának nyomon követése. A vizsgálatokat a domoszlói Pipis-hegy és a gyöngyössolymosi Tarma-oldal területén található molyhos-tölgyes bokorerdőkben kijelölt állandó mintavételi négyzetekben végeztük. Részletesen felmértük és elemeztük a mintaterületek és a kontroll-területek növényzetét és a hüllők és azon belül a pannongyíkok egyedsűrűségét. Kiderült, hogy a vad kizárása úgy a növényzet diverzitására és regenerációjára, mint a hüllők számára történő alkalmasság szempontjából kedvező volt! Egyértelmű, hogy nem a vadak teljes kizárása a cél a Mátra sziklagyepein, sztyepprétjein, hanem azok egyedszámának ideális állapotban tartása!
2020
2018
2017
2015
2014